İsrail’in esir aldığı Filistinli bir ay boyunca gördüğü işkenceyi anlattı

AA

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yönelik acımasız saldırılarına devam ediyor.

İsrail’in hedef gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılarda binlerce Filistinli hayatını kaybederken, kalanlar ise yaşam mücadelesi veriyor.

33 Filistinli serbest bırakıldı

Son olarak İsrail ordusu, kara saldırılarında alıkoyduğu 33 Filistinliyi serbest bıraktı.

Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah’ın doğusunda serbest bırakılan Filistinliler, kentteki Aksa Şehitleri Hastanesi’ne ulaştı.

İşkence izleri tespit edildi

Sağlık alanından kaynaklar, hastaneye ulaşan Filistinlilerin zayıf düştüklerini ve vücutlarında işkence izlerinin görüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu daha önce de Gazze’de alıkoyduğu Filistinlileri serbest bırakmış, serbest kalan Filistinliler, alıkonuldukları süre boyunca İsrail askerlerinin darp, işkence, hakaret ve aşağılamasına maruz kaldıklarını söylemişti.

Yaşadığı işkenceyi anlattı

İsrail ordusunun elinde 1 ay kaldıktan sonra serbest bırakılan 30 yaşındaki Bedir Dahlan yaşadığı işkenceyi anlattı.

“Zaten öleceğim ailemi görmek istiyorum”

Yaşadıklarını kabus olarak nitelendiren Dahlan, günler boyu işkence gördüğünü söyleyerek, “Beni dövdüler, otobüste kafamı yere bastırıp yukarı bakmamamı istediler. Ayaklarıma ve ellerime vurdular, saklandım ve beni çıkarak birini aradım. Ailem Han Yunus’taydı şu an neredeler bilmiyorum. Han Yunus’un yerle bir olduğunu söylüyorlar. Zaten öleceğim ailemi görmek istiyorum.” dedi.

Kalan esirlerin akıbeti belli değil

İsrail ordusu, aralarında çocuk, kadın, gazeteci, sağlık çalışanı olmak üzere Gazze’de binlerce Filistinliyi alıkoydu, bunlardan bir kısmını serbest bırakırken, kalanların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.

Can kaybı 37 bin 396’ya yükseldi

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 396 Filistinli öldürüldü, 85 bin 523 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x